«Рекет» из 90-х теперь в форме «псевдо рейдерства» (на укр. языке)

Артем КРАВЧЕНКО,

адвокат кримінально-правового департаменту

Спеціально для "Український юрист"

 

Зміна влади в нашій країні завжди зумовлює перерозподіл власності, як держаної, так і приватної. Особливо це стосується великого прибуткового бізнесу – діяльності, пов`язаної з використанням цінних активів, таких як нерухомість, корисні копалини, монопольні сфери послуг, майна представників колишньої влади тощо.

 

 

 

 

 

 

 


За складної економічної ситуації та недостатності інвестиційних коштів популярними стали методи рейдерства, пов`язані з:

 

1.

скупкою акцій міноритарних власників;

 

2.

ініціюванням банкрутства підприємства за допомогою штучного збільшення кредиторської заборгованості або її придбання;

 

3.

отриманням контролю за менеджментом підприємства та наступного прийняття вигідних рішень;

 

4.

ініціюванням процесу оскарження результатів приватизації, фактів набуття права власності або інших значущих юридичних фактів.


 

Доволі часто в процесі рейдерства корупційно використовується ресурс органів державної влади, а також професійних учасників ринку фінансових послуг та цінних паперів.

 

В зв`язку з цим, доцільним є відповідне реагування на «дзвіночки», тобто, на будь-які факти незрозумілого втручання в діяльність бізнесу, приділення таким діям належної уваги та самостійний збір інформації необхідної для подальшого захисту бізнесу.

 

Помилковою є бездіяльність власників активів щодо незабезпечення належного зберігання статутних та правовстановлюючих документів, що призводить до їх викрадення у випадках силового захоплення та наступної зміни інформації як в документах, так і в державних реєстрах; неналежний вибір та перевірка потенційних контрагентів; делегування широких повноважень виконавчому органу підприємства.

 


Розповсюдженим стало явище «псевдо рейдерства», яке за часів «90-х» мало назву «рекет». Однак, враховуючи демократичний характер революції та наявність порівняно сильної влади, такий вид рейдерства змушений бути завуальованим під патріотичні гасла, і зовні має ознаки нібито справедливого захоплення незаконно отриманого майна. Нерідко під час захоплення використовуються особи, які видають себе за представників добровольчих батальйонів, а також вогнепальна зброя.


 

При цьому, заволодіння майна може і не відбуватись, а лише імітуються дії, направлені на відібрання бізнесу чи майна, змушуючи власника домовлятись з нападниками за певний відсоток від вартості майна зняти блокаду об`єкту власності.

 

В даному випадку також викликає занепокоєння реакція правоохоронних органів на дані факти псевдо рейдерства, які, до речі, повинні кваліфікуватись як кримінальне правопорушення – вимагання, передбачене ст. 189 КК України. Дії правоохоронців зводяться до формальних дій з фіксації факту правопорушення (не завжди навіть з внесенням в ЄРДР), при цьому, в окремих випадках зовсім не здійснюються дії, направлені на встановлення осіб, які вчиняють злочин, їх допит та інші обов`язкові слідчі та процесуальні дії направлені на захист гарантованого Конституцією України права власності.

 

Дієвими засобами захисту у таких випадках є невідкладне звернення власника до урядових структур, Міністерства оборони України, місії ОБСЄ, консульства відповідної держави, громадянином якої є власник. Вагомим для фіксації фактів правопорушень та привернення уваги до проблеми відповідальних осіб державних органів є залучення до висвітлення ситуації представників засобів масової інформації, а також міжнародних профільних організацій. 

 

P.S. Матеріал також доступний в форматі PDF.

comments powered by Disqus


Подпишитесь на новости AverLex

*обязательные поля
У Вас есть вопросы? Звоните прямо сейчас: +380 (44) 300-11-51 [Круглосуточно]