Роль и место женщины в украинском юридическом бизнесе (на укр. языке)

Ольга ПРОСЯНЮК,

керуючий партнер АО «AVER LEX»

Специально для "Юридическая газета"

 


Пані Ольго, як Ви вважаєте, чи є актуальним для нашої країни питання щодо гендерної рівності чоловіків та жінок в юридичному бізнесі? Фактом залишається те, що керівників-жінок набагато менше, ніж чоловіків. Яка тому є причина, на Вашу думку?


 

Чомусь доволі довго існував стереотип, що не дозволяв чоловікам сприймати жінку як рівноправного партнера в бізнесі. Разом з тим сьогоднішня світова тенденція свідчить про постійно зростаючий показник кількості жінок-управлінців. Так, зокрема, нещодавно проводилися цікаві дослідження серед 22 000 компаній із 91 країни світу щодо впливу гендерних особливостей на прибуток та загальний успіх компанії.  Результати показали, що компанії з 30% жінок на топ-посадах можуть розраховувати на збільшення доходу на 6%, ніж компанії з босами-чоловіками.

 

Хоча світовий тренд – «Гендерний баланс в управлінні – запорука ефективності бізнесу», разом з тим стрімко набирає обертів кількість жінок – керуючих партнерів. Серед ТОП-50 юридичних компаній України за останні 5 років цифра керівників-жінок залишається на рівні 12-14 %. Окинувши оком збалансованість керівників юридичних служб провідних компаній України, статистика приблизно 50 на 50.

 

Я вважаю, що побудова кар’єри залежить не від гендерної приналежності, а скоріше, від особистих характеристик та бажання. Особисто я намагаюся збалансувати всі сфери свого життя, які для мене є важливими, і при правильній організації та використанні спеціальних технік (таких як, наприклад, колесо гармонічного балансу) це прекрасно вдається. Тут хочеться дати єдину рекомендацію – потрібно до всього у житті підходити усвідомлено, з любов’ю, жити у відповідності до своїх істинних бажань і цінностей та постійно самовдосконалюватися.

 

Нещодавно, я задумалась над тим, з якими питаннями частіше всього стикається жінка-керуючий партнер, і зрозуміла, що різниці в порядку денному немає. Кожного керуючого партнера турбує репутація компанії та її становище на ринку, клієнти та проектна робота, здорова атмосфера у партнерстві та команді, ефективність бізнесу.

 

З іншого боку, говорячи про особливості управління, не секрет, що жінка за своєю природою більш адаптивна, ніж чоловік, та у жінок більш розвинена хороша інтуїція. Чим, по суті, є інтуїція? Це передбачення. Стратегія розвитку компанії - це теж, багато в чому, передбачення, вміння знайти завдяки шостому відчуттю правильні шляхи розвитку компанії та відповіді у критичних ситуаціях.

 


Розкажіть про свій професійний шлях та кар’єрне зростання!


 

Без докорів сумління можу сказати, що обрала один із найскладніших шляхів розвитку на ниві юридичної практики. Проте це був свідомий вибір! Моє професійне зростання проходило в рамках діяльності кількох гігантів.

 

Я пройшла так зване «бойове хрещення», коли після університету почала працювати в авіаційному концерні «Титан». Цей свій період можу назвати «підкоренням хвиль» - чоловічий колектив, мільйоні проекти, тотальна строгість і серйозність. Все це сформувало в мені той стержень, який і досі допомагає мені досягати бажаного балансу.

 

Мені також є що згадати про роботу в юридичній компанії «Салком» та адвокатському об’єднанні «Актіо». Єдине, що можу сказати точно, завдяки величезним можливостям спробувати себе у різних практиках я знайшла свою віддушину і водночас пристрасть – судовий процес. Він, як рок – н – рол, потребує драйву і динаміки. Водночас, один невірний крок, – і преференції глядача, у нашому випадку судді, на боці опонента.

 

Проте сила та рішучість спробувати себе в ролі керуючого партнера юридичного об’єднання «AVER LEX» прийшли одразу. Однозначно, не малу роль у цьому зіграло чітке розуміння, у чому «просідає» вітчизняний юридичний ринок і зайняти свій «блакитний океан», а саме кримінально-правову практику. Яскравим тому підтвердженням є успішний злет нашого адвокатського об’єднання з чітким бекграундом протягом останніх кількох років!

 


Будуючи свою кар’єру, чи доводилось Вам стикатись з труднощами, пов’язаними з тим, що Ви представниця прекрасної статі?


 

Щодо цього питання, то опинившись у вирі юридичної практики я одразу відкинула усі нісенітниці про work – life balance та усвідомила, що тут потрібно у прямому сенсі цього слова вигризати місце під сонцем. Чітка обґрунтована позиція, непересічні теоретичні знання та глибинне розуміння ситуації клієнта – ось мої головні помічники. Я професіонал, а тому не знаю слова «ні».

 

Коли постав вибір між омріяним партнерством та материнством, я не вагаючись обрала друге. А в результаті отримала і те, і інше! І до речі, саме всестороння підтримка сім’ї в усіх моїх починаннях є тим двигуном, який керує моїм рухом вперед.

 

Крім того, те, що я представляю прекрасну стать, нерідко виручало у роботі з правоохоронними органами!

 


До речі, хто з жінок-юристів для Вас є взірцем для наслідування?


 

Відразу на думку приходять дві персони – це Наталія Семенівна Кузнєцова та Олена Веліонінівна Кохановська. Наталія Семенівна є прикладом професіонала, до глибини душі закоханого в свою справу. Вона надихає мене завжди бути на висоті.

 

З Оленою Веліонінівою я познайомилась ще під час навчання в університеті. Так склалось, що коли я захищала свою кандидатську роботу, саме Олена Веліонінівна виступала моїм опонентом. Знаєте, в судовому процесі мені цікаво змагатись з достойними опонентами, і саме такий азарт і повагу я відчувала під час захисту своєї роботи!

 


На разі Ви керуєте компанією, яке є лідером в сфері кримінально-правового захисту бізнесу. Яку оцінку можете надати тим законодавчим змінам, якими сьогодні найбільш стурбована бізнес-аудиторія?


 

Не секрет, що на сьогоднішній день всі зміни, які вносяться до положень чинного законодавства України, позиціонуються як впровадження європейських стандартів. І сфера кримінального права не виключення. В офіційній версії впровадження таких заходів, як спеціальна конфіскація, спеціальне («заочне») судове провадження, нові умови накладення арешту на майно, спрямоване на тотальне викорінення корупції і є невід'ємною частиною процесу євроінтеграції. Проте на практиці ми бачимо іншу сторону медалі. Найбільш популярною є тенденція публічного призначення винних осіб. І стосується вона не лише списку так званих «невгодних», а й бізнесменів, компанії яких фактично «приєднуються» до схем розслідування правоохоронців.

 

Тому змушена констатувати, що дані інструменти використовуються правоохоронними органами не для реальної боротьби з корупцією, а для тиску на бізнес. При цьому нерідко обшуки проводяться з тотальним руйнуванням приміщень, допити – з відкритим психологічним тиском, а для арешту майна необхідна лише наявність достатніх підстав у слідчого вважати, що це майно використовувалось для вчинення злочину чи було отримано в результаті його вчинення.

 

В таких умовах адвокат фактично вимушений паралельно проводити своє «розслідування», в рамках своїх повноважень, і теж вдаватись до публічних опцій, не порушуючи адвокатську таємницю. Адже оприлюднена інформація про незаконні дії зі сторони органів досудового розслідування та самостійно зібрані докази не лише суттєво впливають на подальший хід розслідування, а на зміну попередньо сформованої суспільної думки про винуватість особи.

 

Тому сьогодні адвокатська діяльність - це боротьба з правоохоронно-судовою системою за свободу і бізнес своїх клієнтів!

 

P.S. Матеріал доступний також у PDF-форматі.

comments powered by Disqus


Подпишитесь на новости AverLex

*обязательные поля
У Вас есть вопросы? Звоните прямо сейчас: +380 (44) 300-11-51