Защита профессиональных прав журналистов (на укр. языке)

Автори: Вікторія Кіріна, адвокат кримінально-правового департаменту

               Маргарита Рижук, адвокат кримінально-правового департаменту

 

Журналісти присвячують своє життя отриманню та висвітленню інформації. Вони є основним джерелом, завдяки якому ми дізнаємось про важливі події. У окремих випадках, представники засобів масового характеру навіть виступають у ролі наших захисників, які завчасно попереджають про виникнення обставин, що можуть мати негативний впив та надають таким чином можливість своєчасно вжити відповідних заходів для власного захисту. От тільки відкритим залишається питання щодо захисту самих журналістів? Хто або що оборонятиме їх від небезпеки, яка виникає у ході їх професійної діяльності? Фотоапарат в руках? Пластиковий документ, що надає право на здійснення журналістської діяльності? А, може, міліціонери, завдання яких безпосередньо полягає у захисті громадського порядку? І коли вже будуть створені реальні механізми захисту прав журналістів під час виконання ними своїх професійних обов’язків?

 
 

Клієнти

 

 

Журналіст «5 Каналу» Ольга Сніцарчук

Фотокореспондент «Комерсант Україна» Владислав Содель

 

Команда

 

 

 

Вікторія Кіріна,

Маргарита Рижук

Віталій Сердюк,

Ігор Федоренко

 

Суть проекту

 

 

Захист професійної журналістської діяльності, відшкодування завданої матеріальної та моральної шкоди

 

Кількість судових засідань

 

 

30

Задоволеність Клієнтів

 

 

100%

Задоволеність команди

 

100%

 

18 травня 2013. Центральна частина м. Києва

 

Прихильники опозиційних політичних партій організували ходу в підтримку акції «Вставай, Україно!» - подія масштабна і широко обговорювана. Висвітлювали подію представники багатьох ЗМІ, серед яких - журналіст «5 каналу» Ольга Сніцарчук та фотокореспондент видавництва «Комерсант Україна» (на сьогодні, на жаль, вже не існуючого) Владислав Содель. Також на акції в великій кількості були присутні групи молодиків спортивної зовнішності, сьогодні більш відомі як «тітушки».

 

Здавалось, звичайний робочий день журналіста: цікавий матеріал, підтверджений фотознімками і… синці на тілі, розбита фототехніка, бездіяльність працівників міліції (згодом визначена керівництвом як «нерішучість»), медична допомога та неосяжне здивування: як взагалі могло відбутись щось подібне?! Виявляється, підкачаним молодикам не сподобалось, що їх дії фотографують, а отже фіксують, що на масовий захід вони прийшли зовсім не для того, щоб висловити свою громадянську позицію. І вони вирішили, що найбільш доцільним у їх випадку буде «нагнати жаху» на журналістів, показавши їм, що вони тут – гості небажані. Почалось демонстрування молодиками своїх бійцівських навичок, а ще на додачу – заливання журналістів водою, плювання в камеру та спроби вибити її з рук репортера. Ви запитаєте, що робила міліція, яка знаходилась там для забезпечення порядку (враховуючи, для охорони масової акції було залучено достатньо велику кількість правоохоронців)? Міліція… нічого не робила, взагалі, чим фактично дала можливість майбутнім «тітушкам», користуючись ілюзією безкарності, вільно «відпрацьовувати» свою майстерність на журналістах. 

 

Той же день. Офіс АО «AVERLEX»

 

Побиття журналістів під час акції стало однією з найбільш обговорюваних подій у ЗМІ. Враховуючи, що подібні вибрики відносно журналістів не є унікальними, і, зазвичай, правоохоронювані органи реагують на них дуже спокійно, Ольга та Влад звернулись за правовою допомогою до фахівців нашого об’єднання. Варто було звернути увагу на те, що незаконне втручання у діяльність журналістів не може лишатись безкарною. Це, відповідно, потребувало забезпечення належного розслідування обставин здійснення нападу на журналістів, встановлення повного кола винних осіб та забезпечення притягнення їх до відповідальності, а також забезпечення відшкодування завданої матеріальної (оплата витрат на медичну допомогу, компенсація вартості пошкоджених речей) та моральної шкоди.

 

Виявивши та проаналізувавши подібні ситуації ми з’ясували, що випадки перешкоджання журналістам у здійсненні їх професійної діяльності шляхом їх недопуску до певних місць та приміщень, вилучення професійної техніки, застосування насильства тощо не є поодинокими в Україні, але і досі відсутня стала практика, яка забезпечувала б ефективне реагування на кожен із зазначених випадків, що фактично залишає працівників засобів масової інформації в стані «незахищенності».

 

Наступний день.Офіс АО «AVERLEX»

 

Перед групою адвокатів проекту стояла одна з найважливіших задач: притягнення до відповідальності «тітушок» як нападників, які своїми незаконними діями перешкоджали професійній діяльності журналістів, як передбачено в ст. 171 Кримінального кодексу України. Для цього необхідні були докази для підтвердження факту усвідомлення нападниками того, що перед ними стоять журналісти, які виконують редакційні завдання, і що вони своїми діями цілеспрямовано намагались перешкодити працівникам ЗМІ фіксувати їх дії для подальшої підготовки відповідних репортажів. 

 

Додатковим «ускладнюючим» фактором було недопущення передчасного закриття справи правоохоронними органами з власної ініціативи або під тиском впливових політичних сил. Тому ми, як представники потерпілих журналістів, активно долучилися до процесу формування органами досудового розслідування доказової бази у кримінальному провадженні

 

Весь наступний місяць. Редакції «5 каналу» та «Комерсант Україна», офіс АО «AVERLEX»

 

Почалась активна робота як журналістів, так і адвокатів по збиранню необхідних доказів. Спільними зусиллями було проведено допити як свідків тих журналістів, які також перебували в епіцентрі подій і могли надати покази щодо всіх важливих обставин та ідентифікувати винних осіб.

 

Також потерпілі журналісти з власної ініціативи додавали до матеріалів кримінального провадження багато надзвичайно важливих фото- та відеоматеріалів, які підтверджують наявність у журналістів видимих розпізнавальних знаків працівників засобів масової інформації, а також неодноразове наголошення перед нападниками на своєму професійному статусі. Також надані матеріали надавали можливість розпізнати ключових «дійових осіб», які спровокували конфлікт, та їх агресивні дії. 

 

Дані фото і відео дали можливість представникам правоохоронним органам вжити необхідних заходів та прославили нападників завдяки новому терміну – «ТІТУШКИ». Вже сьогодні цю назву можна знайти в багатьох сучасник українських словниках, а також в українській версії Вікіпедії.

 

Окрім цього, ми чудово розуміли, що затягування або бездіяльність з нашого боку могла мати наслідком негайне закриття кримінального провадження з підстав «відсутності складу кримінального правопорушення». Такогоне можна було допустити. Тому, не зважаючи на вражаючі об’єми підготовлених документів і виконаних завдань, у якості додаткового заходу ми зробили все можливе для визнання журналістів потерпілими від службової недбалості та байдужість працівників правоохоронних органів.

 

Більше того, коли журналісти та їх захисники почали звикатись із тим, що працівники міліції обрали позицію цілковитого невтручання у обставини побиття журналістів (абсурд! дикий абсурд!), нас очікувала ще більш неприємна несподіванка…

 

У ході ознайомлення з матеріалами справи адвокати виявили покази одного із допитаного у якості свідка міліціонерів, які взагалі не відповідали дійсності. Більше того, у своїх показах винною стороною виступали саме працівники ЗМІ. За його версією це журналісти агресивно поводились та чіплялись до «людей у формі». Після цього адвокати звернулись до правоохоронних органів із відповідною заявою про проведення перевірки наявності підстав для притягнення такого правоохоронця до відповідальності за дачу завідомо неправдивих показань, а в подальшому - здійснювали постійний моніторинг ходу проведення зазначеної перевірки.

 

Протягом чергового місяця. Офіс АО «AVERLEX». Місце засідання Комітету з питань свободи слова та інформації Верховної Ради України

 

Окремо також варто наголосити на важливості постійного широкого висвітлення подій як в ході розслідування, так і під час судового розгляду справи в ЗМІ. При цьому активно здійснювалось налагодження співпраці з іншими органами, які проводили перевірку подій 18 травня 2013 року. Адвокати неодноразово брали участь у засіданнях Комітету з питань свободи слова та інформації, де у своїх виступах наголошували на ключових проблемних аспектах. Крім того, неодноразово наголошувалось на необхідності ефективної співпраці із Тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради України з питань розслідування факту нападу на представників засобів масової інформації 18 травня 2013 року у місті Києві та розслідування інших фактів тиску на засоби масової інформації.

 

Протягом судового розгляду. Суд І інстанції

 

В результаті активних та оперативних спільних дій потерпілих і групи адвокатів було встановлено та допитано основних «тітушок», оголошено їм про підозру та складено обвинувальний акт саме за ознаками УМИСНОГО ПЕРЕШКОДЖАННЯ ЗАКОННІЙ ПРОФЕСІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ЖУРНАЛІСТІВ, поєднаного із грубим порушенням громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.

 

Після передання матеріалів справи до суду агресивний запал молодиків кудись зник, і за результатами переговорів з трьома із чотирьох обвинувачених було укладено угоду про примирення. Укладення такої угоди передбачало, що винні особи беззаперечно визнали свою вину, щиро розкаялись, публічно вибачились, пообіцяли більше не застосовувати свої бійцівські навички у протиправних діях, а також відшкодують журналістам завдану матеріальну та моральну шкоду.

 

Через рік. Суд І інстанції

 

У будь-якій справі знайдеться людина, що живе за принципом: «всі - за, а Баба Яга – проти». Четвертий підсудний вирішив від’єднатись від своїх «колег», не визнавши свою вину і, відповідно, не підписавши угоду про примирення. Його справу з усіма зібраними слідством доказами було виділено окремо та передано для подальшого розгляду. І ось тут почалось найцікавіше. Якщо попередні троє визнали свою вину, то в цьому випадку вину треба було довести, а також обґрунтувати розмір матеріальної і моральної шкоди. Таким чином, на адвокатів покладалось завдання сприяти органам прокуратури у підтриманні ними державного обвинувачення та доведення винності четвертого «бійця».

 

Судовий розгляд даної справи, з огляду на наявність значного обсягу доказів, свідків,  клопотань сторони захисту, продовжувався протягом більш як року. За цей період було проведено безліч слідчих дій, підготовлено документів, зібрано доказів, завдяки чому групі захисників вдалось довести вину четвертого, виокремивши його роль з числа групи інших співучасників, а також наявність завданої безпосередньо ним матеріальної і моральної шкоди. Суд призначив остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк два роки (із звільненням від відбування показання з випробуванням), а також повністю задовольнив вимоги щодо відшкодування матеріальної шкоди, та частково – моральної шкоди.

 

Сьогоднішній час. Офіс АО «AVERLEX»

 

 

ЕПІЛОГ

 

На жаль, статистика свідчить про те, що професійна діяльність журналістів на сьогодні є однією з найбільш незахищених. Вся складність полягає в тому, що у випадках грубого порушення журналістських прав досить важко доказово підтвердити, що порушник розумів, хто знаходиться перед ним та усвідомлено намагався перешкодити професійній діяльності працівника ЗМІ. Це підтверджує і президент міжнародної неурядової організації Freedom House Девід Крамерзаявивши, щоіз більше, ніж 300 випадків порушення прав журналістів в Україні тільки 4 були доведені до суду: «Необхідно провести розслідування стосовно тих осіб, які причетні до насилля над журналістами!»

 

У цьому проекті для досягнення бажаного результату ми «робили ставку» на оперативність реагування та докладання максимальних зусиль для збору та залучення великої кількості доказів. Тепер розуміємо, що дійсно правильно розставили акценти. Ми щиро віримо, що враховуючи ті події, які стались 18 травня, а також подальший «поворот событий», журналісти почуватимуться безпечніше та спокійніше під час виконання своїх редакційних завдань!

 

P.S. Працюючи над проектом, ми знову змогли довести собі, що нічого неможливого не існує і що з будь-яких ситуацій точно є вихід!

 

Ви також хочете отримати позитивні результати вирішення Вашого питання? Тоді звертайтесь до спеціалістів кримінально-правового департаменту!

comments powered by Disqus


Подпишитесь на новости AverLex

*обязательные поля
У Вас есть вопросы? Звоните прямо сейчас: +380 (44) 300-11-51