Первое применение Закона «Савченко» (на укр. языке)

Автори: Віталій СЕРДЮК, адвокат, партнер

               Маргарита РИЖУК, адвокат кримінально-правового департаменту

 

 

Клієнт

Фізична особа

 

Команда

Віталій Сердюк, Маргарита Рижук

 

Суть проекту

Звільнення Клієнта з-під варти в порядку, передбаченому нормами щодо зарахування судом строку попереднього ув'язнення у строк покарання

 

Задоволеність Клієнта

100%

 

Задоволеність команди

100%


 

ДАВНЄ ПИТАННЯ

 

 

Про умови перебування в деяких СІЗО українським режисерам можна знімати фільми жахів. Тому не дивно, що протягом останніх десяти років неодноразово піднімалось питання про зарахування ОДНОГО ДНЯ під вартою в СІЗО як ДВА ДНІ позбавлення волі у випадку призначення такого виду покарання.

 

І нарешті 26 листопада 2015 року Верховною Радою України було прийнято поданий народним депутатом України Надією Савченко та іншими проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув'язнення у строк покарання)» (реєстр. № 3413). Вказаний Закон набрав чинності 24 грудня 2015 року.

 

Завдяки цьому закону один день попереднього ув’язнення зараховується за два дні, якщо винного засудили до позбавлення волі. Звертаю увагу на той факт, що попереднє ув’язнення та вирок про позбавлення волі повинні бути в рамках одного кримінального провадження!

 

 

МАТЕМАТИКА В ДІЇ

 

 

У 2013 Клієнта було засуджено до 7 років позбавлення волі. Проте у 2015 році до ньогозастосовано амністію та скорочено наполовину ще невідбуту частину покарання, тобто оновлений строк покарання - 3 роки 2 місяці 14 днів.

 

Але враховуючи те, що на той момент, коли ці зміни вже можна застосовувати, Клієнт фактично відбув в СІЗО 2 роки 6 днів, що за новим розрахунком після подвоєння виходить 4 роки 12 днів, то фактично Клієнт мав бути звільнений з моменту оголошення амністії, хоча цього не сталося.

 

Це і стало приводом для забезпечення стороною захисту невідкладного застосування до Клієнта Закону України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув'язнення у строк покарання.

 

 

НЕМАЄ НІЧОГО НЕМОЖЛИВОГО!

 

 

Критичність ситуації виражалась ще і в тому, що після перерахування Клієнт фактично перевищив назначений йому строк позбавлення волі на півроку («пересидів» на 6 місяців більше!). Тому діяти потрібно було швидко і рішуче, щоб не допустити перебування Клієнта під вартою більше ні одного дня!

 

Тому в кінці грудня було ініційовано пришвидшення розгляду справи та застосування відповідних нововведень. Адвокати по справі звернулись з відповідними клопотаннями, які були підготовлені в космічні строки – 4 дні,  до суду.

 

Оперативне реагування на зовнішні події, обґрунтована позиція і якісно підготовлені документи сприяли досягненню бажаного результату – клопотання було невідкладно розглянуто судом, в наслідок чого до Клієнта було застосовано відповідні положення і його було звільнено з-під варти в залі судового засідання.

 

Це перший випадок звільнення особи з-під варти (із двох існуючих) відповідно до положень «Закону Савченко»!

 

 

ПІДСУМОВУЮЧИ ВИЩЕСКАЗАНЕ!

 

1


Аналізуючи ситуацію щодо можливості перерахування терміну засудженої особи, пам’ятайте, що закон може застосовуватись:

 

- до осіб, які на момент набрання ним чинності (24.12.2015) вже відбувають покарання, але ще не повністю;

 

- до осіб, які відбувають попереднє ув'язнення, строк якого при подвоєнні перевищує максимально можливий строк позбавлення волі за відповідний злочин. В цьому випадку особа повинна бути негайно звільнена судом з-під варти.

 

Звільнення допускається як на стадії судового розгляду кримінального провадження, так і на стадії досудового розслідування такого кримінального провадження.

 

2


Важливо підготувати та подати до суду, який виносив обвинувальний вирок, клопотання про застосування Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув'язнення у строк покарання)» № 3413.

 

3


Крім цього, також одночасно подати клопотання про невідкладний розгляд первісного клопотання для забезпечення якнайшвидшого розгляду справи судом і недопущення необґрунтованого перебування особи під вартою.

 

P.S.

 

1. Про можливі негативні наслідки застосування норм щодо зарахування одного дня попереднього ув’язнення за два дні, якщо винного засудили до позбавлення волі читайте за посиланням.

 

2. Проблемними питаннями захисту інтересів під час затримання і утримання в СІЗО займається команда кримінально-правового департаменту. Детальніше - тут.

comments powered by Disqus


Подпишитесь на новости AverLex

*обязательные поля
У Вас есть вопросы? Звоните прямо сейчас: +380 (44) 300-11-51